Часто виникає необхідність укласти договір, підписати документ, чи засвідчити копію документа, але з якихось причин особисто зустрітись для - не вдається. Відстань, заклопотаність, протиепідемічні заходи, бойові дії - причини можуть бути різними, а от способів вирішення таких формальних задач - не так вже й багато. Уявімо, що двом особам необхідно укласти договір чи угоду, але особи знаходяться в різних населених пунктах. Які є варіанти?
Один з варіантів, який використовують більшість осіб, полягає у тому, що після узгодження фінальної версії документа одна сторона роздруковує та підписує його у двох екземплярах та направляє поштовими службами або кур’єром іншій стороні. Інша сторона підписує обидва екземпляри, залишає один собі, а інший повертає контрагенту. Очевидно, що такий спосіб займає час і потребує додаткових витрат, яких можна уникнути, та ставить під сумнів особу підписанта документа, адже все відбувається поза наглядом іншої сторони, і неможливо встановити чи дійсно особа власноруч підписала документ, чи хтось інший підписав документ а відтак існує ризик, що недобросовісний контрагент заявить, що його підпис підроблений.
Іншим варіантом, більш зручним та швидшим у плані уникнення зайвих формальностей є укладення договору в електронному вигляді. Відповідно до Закону: "електронний документ — це документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов’язкові реквізити". А згідно з Законом України «Про електронну комерцію» "електронний договір — це домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов’язків та оформлена в електронній формі. Для ідентифікації автора електронного документа може використовуватись електронний підпис. Накладанням електронного підпису завершується створення електронного документа".Відповідно до ст. 205 Цивільного кодексу України, правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом. Таким чином, цивільне законодавство України прирівнює електронну форму до договорів, укладених у письмовій формі, та надає їй такої ж юридичної сили.
Простіше кажучи - в очах Закону електронний текстовий чи графічний документ, що містить основні умови договору та на який сторони договору наклали свій електронний підпис - має таку ж юридичну силу, що і традиційний паперовий документ що містить умови договору, під яким сторони власноруч підписались.
Отже, на прикладі дистанційного укладення договору ми розібрались, що для дистанційного підписання документу можна використовувати засоби електронного цифрового підпису (ЕЦП).
Перш за все, слід отримати сертифікат електронного цифрового підпису (файл особистого ключа). Це такий електронний документ, використання якого потребує знання паролю до сертифікату, який відомий тільки власнику сертифікату (пароль обирає власник сертифікату, коли його вперше отрімує. Без знання цього паролю - накласти ЕЦП неможливо).
Найпростішим способом отримати сертифікат ЕЦП фізичній особі - це сформувати його безкоштовно на сайті для клієнтів "Приватбанку". Покрокова інструкція як отримати сертифікат ЕЦП (файл особистого ключа) клієнтам "Приватбанк" наведена за посиланням тут.
Отримавши сертифікат (файл особистого ключа) спробуйте його використати для підписання документу своїм електронним підписом.
Для цього нам знадобиться: ваш сертифікат ЕЦП, документ на який ви би хотіли накласти свій підпис та сервіс для підпису документів. Просто дотримуйтесь наведеної нижче інструкції:
Слід сформулювати документ - в ідеалі це документ у форматі PDF, адже цей формат може не лише зручно об'єднати в єдиний, легкий для перегляду, багатосторінковий документ що в якому можна поєднати як тексти так і графічні елементи та зображення - і цей документ збереже своє форматування (тобто на всіх пристроях та операційних системах, де файл переглядатимуть - він буде виглядати однаково). Сформувати файл у форматі PDF із текстового можна зберігши (експортувавши) текстовий файл у форматі PDF (".pdf").
Тепер спробуємо на сформований файл у форматі PDF накласти власний електронний цифровий підпис.
Найпростіше це зробити скориставшись державним сервісом підписання електронних документів "Дія" тут
Перейшовши за посиланням натисніть кнопку "ПІДПИСАТИ ДОКУМЕНТИ".
У новому вікні перед вами з'явиться поле "ПЕРЕТЯГНІТЬ СЮДИ ФАЙЛ КЛЮЧА АБО ОБЕРІТЬ ЙОГО ЗІ СВОГО НОСІЯ"
1.Завантажте сертифікат ЕЦП (файл особистого ключа).
2.Виберіть тип носія особистого ключа: файловий носій (flash-диск, SD-картка тощо) або захищений носій.
3. Введіть пароль та натисніть кнопку «Зчитати ключ».
1.Просто перетягніть у браузер або виберіть на своєму носії файл, який потрібно підписати.
2.Натисніть кнопку «Продовжити».
3. Перевірте назву файлу та натисніть кнопку «Підписати файл».
Готово! Зберігання розпочнеться автоматично. Якщо цього не сталося, натисніть кнопку «Зберегти файл».
На електронний документ накладено Ваш електронний підпис. Підписаний документ матиме назву, що закінчується на ".p7s". Цей документ містить не лише примірник первинного документу що існував до підпису, але й внесену інформацію про те ким і коли цей файл був підписаний за допомогою електронного підпису. Підробити чи виправити цю інформацію зберігши підпис - неможливо. Якщо ж у первинний документ вносяться зміни - то цифровий підпис автоматично стирається. Таким способом можна підписувати не лише договори та угоди, але й засвідчувати електронні копії документів, листів, заяв, тощо. Окремо слід звернути увагу, документ на який вже накладено електронний підпис матиме назву, на що закінчується на ".p7s". на цей файл можна накласти підписи кількох осіб, (за кількістю сторін у договорі), кожен наступний підписант має повторити кроки з другого по п'ятий цієї інструкції.
Ми використовуємо cookie для аналізу трафіку веб-сайту та оптимізації його роботи для вас. Якщо ви погодитеся на використання нами cookie, ваші дані буде об’єднано з даними всіх інших користувачів.