У зв’язку з військовою агресією багато підприємств призупинило свою роботу, не надавши працівнику жодних документів про призупинення своєї діяльності або призупинення трудового договору з працівником, також не вручені накази про звільнення. до уваги працівника, і тому працівник має намір звільнитися. Що в цьому випадку повинен зробити працівник?
Досить поширеною є ситуація, коли роботодавцем є фізична особа-підприємець, яка виїхала за кордон, залишивши працівників у важкій ситуації.
Співробітник пише заяву про звільнення, відправляє її поштою, електронною поштою та різними месенджерами, але лист або повертається через закінчення терміну зберігання, або залишається без обробки. Що робити далі?
Або, наприклад, працівник просто вирішив звільнитися за власним бажанням, оскільки він має на це право, а також право самостійно обирати місце роботи, а роботодавець відсутній і не виходить на зв'язок з ним, що таке дії працівника в цій ситуації?
Припинення трудових відносин у встановленому законодавством порядку.
Якщо працівник бажає звільнитися, він може скористатися своїм правом на звільнення за власним бажанням.
Така можливість звільнення можлива як для працівника, який працює на невизначений строк (ст. 38 КЗпП України), так і для працівника, який працює за строковим трудовим договором (ст. 39 КЗпП України). Працівник зобов’язаний письмово попередити роботодавця за два тижні до планованого звільнення (крім випадків, коли є поважні причини, які зобов’язують роботодавця розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник) (ст. 38 КЗпП України).
Якщо працівник вирішив звільнитися, а роботодавець відсутній або не реагує, що робити працівникові?
Працівник повинен надіслати заяву про звільнення за власним бажанням рекомендованим листом з повідомленням про вручення та описом вкладення на юридичну адресу компанії. Якщо в результаті заяву залишили без розгляду, а працівника не звільнили, то в цьому випадку необхідно звертатися до суду. Це порушення ст. 43 Конституції України, яка забороняє примусову працю і дає кожному можливість заробляти на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Свобода праці забезпечує людині можливість працювати чи не працювати, а якщо вона працює, то має вільний вибір (див. рішення Конституційного Суду України від 7 липня 2004 р. N 14-рп/2004).
Тобто, якщо трудові відносини не можуть бути припинені в порядку, встановленому законодавством про працю, вони підлягають розірванню в судовому порядку.
Якщо працівник є внутрішньо переміщеною особою (ВПО), яка не може самостійно розірвати трудовий договір у зв’язку з неможливістю продовжувати роботу за попереднім місцем проживання, далі можливе звільнення в односторонньому порядку через службу зайнятості (докладніше про процедуру в статті). При цьому роботодавець все одно повинен дотримуватися загальних вимог трудового законодавства:
Але як працівнику отримати трудову книжку та остаточний розрахунок (заробітну плату, еквівалент невикористаної відпустки), якщо роботодавець відсутній на місці та не виходить на зв’язок?
Розірвання трудових відносин за рішенням суду.
У разі відсутності контакту з роботодавцем з будь-яких причин, що перешкоджають розірванню трудового договору, вирішенням такої ситуації є звернення до суду.
Якщо працівнику потрібно лише розірвати трудові відносини, то можна подати заяву в окремому порядку (про закон не сперечаються). Така можливість передбачена ГПК України: суд може встановити факт припинення трудових відносин. Визнання факту припинення трудових відносин необхідне для реалізації працівником права на працевлаштування.
Чи може працівник влаштуватися на роботу під час судового процесу і як саме, адже це справа не одного дня? КЗпП (ст. 21) вказує, що працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на кількох підприємствах, в установах і організаціях. Тобто влаштуватися на роботу на умовах сумісництва. Для цього працівник подає заяву про прийняття на роботу, в якій зазначає, що це робота за сумісництвом , а роботодавець видає наказ про прийняття працівника на роботу за сумісництвом.
Головне не забувати про зміну статусу сумісника на основне місце роботи після розірвання трудових відносин за рішенням суду. Для цього працівник подає заяву про звільнення з роботи за сумісництвом і повторну заяву про прийняття на основну посаду.
Стадія виконання рішення суду: які труднощі виникають при виконанні рішення про припинення трудових відносин?
Як правило, у таких випадках резолютивна частина рішення суду передбачає визнання припиненням трудових відносин між працівником і роботодавцем. І тут одразу виникає питання: як і в якому порядку виконати таке рішення суду. Зрештою, якщо працівник звернеться до органу примусового виконання, то орган примусового виконання вважатиме цю частину нагороди такою, що не підлягає виконанню, оскільки вона не передбачає заходів примусового виконання. Крім того, суд не видає виконавчий лист щодо тієї частини рішення, в якій міститься вимога про припинення трудових відносин.
Як діяти в такій ситуації? При зверненні до суду з позовом про розірвання трудових відносин важливо правильно визначити позовні вимоги, які повинні включати не тільки визнання факту припинення трудових відносин, а й зобов’язання роботодавця вчинити необхідні дії для припинення трудових відносин - видати наказ про звільнення та належним чином оформлену трудову книжку. І тут теж може виникнути питання – скільки часу триватиме таке виконання рішення, якщо місцезнаходження роботодавця невідоме або з ним не зв’язуються. Втім, з огляду на те, що в Україні вже кілька років, як відповіла необхідність у веденні «паперових» трудових книжок, і відомості про трудовий стаж вносяться у «електронну трудову книжку», доступ до якої можна отримати в електронному кабінеті фізособи через портал пенсійного фонду. Для користування та автентифікації на якому слід отримати електронний ключ.
А про те,до чого ще потрібен електронний цифровий підпис, як його отримати с та чим користуватись, можна прочитати публікацію “Електронний цифровий підпис. Інструкція для кожного” у розділи «Публікації» на сайті Адвокатського бюро Соцького Едгара
Ми використовуємо cookie для аналізу трафіку веб-сайту та оптимізації його роботи для вас. Якщо ви погодитеся на використання нами cookie, ваші дані буде об’єднано з даними всіх інших користувачів.